Historia

Historia Żłobka Samorządowego Nr.5 os.Willowe 2


Historia Żłobka Samorządowego nr 5W czerwcu 1949 roku rozpoczęto wznoszenie pierwszych osiedli A1 Południe nazwane os. Wandy oraz A1 Północ nazwane os. Willowe.
Historia Żłobka Samorządowego nr 5 Plan osiedli opracował główny projektant Tadeusz Ptaszycki.

Początkowo Nowa Huta była odrębnym miastem wybudowanym dla pracowników kombinatu metalurgicznego by z czasem rozrosnąć się na tyle by z biegiem lat stać się częścią historycznego Krakowa.

Szybki rozwój oraz wzrost liczby mieszkańców odkrył potrzebę stworzenia miejsca gdzie pełniono by opiekę nad najmłodszymi dziećmi robotników.
W 1950 roku zaprojektowania budynku żłobka podjęli się Marta i Janusz Ingarden, wnętrze zaprojektowała zaś Barbara Gołajewska.

Historia Żłobka Samorządowego nr 5Żłobek ten jest pierwszym nowohuckim obiektem, dla którego stworzono indywidualny szczegółowy projekt. Obiekt powstawał w latach 1950 – 1951. Ze względu na wyposażenie wnętrz, w tym okresie określany był mianem „ultranowoczesnego”.
Ciekawa jest tu prostopadła dobudówka w poziomie 1 piętra, oparta na sześciu kolumnach. Jest to jedyny przebudowany element całego budynku, reszta elementów konstrukcyjnych pozostała w oryginalnej, niezmienionej formie aż po dziś dzień. Na elewacji zachowało się wiele detali wzbogacających bryłę budynku: zdobienia okien, daszki nad oknami, ozdoby w pasie pod gzymsowym.Historia Żłobka Samorządowego nr 5

Na uwagę zasługuje też zachowane oryginalne ogrodzenie – kamienny murek z ozdobnymi, stalowymi słupkami. Żłobek posiada ogród i piękny plac zabaw który jest do dyspozycji dzieci.

Przez siedemdziesiąt lat personel placówki pieczołowicie sprawował opiekę nad tysiącami podopiecznych uzupełniając wiedzę i wspierając wychowanie pracujących rodziców.

30 grudnia 2004 roku budynek żłobka został wpisany do rejestru zabytków.

Historia Żłobka Samorządowego nr 5W 2022 roku Żłobek obchodził jubileusz 70-cio lecia istnienia.
Skip to content